Klub Sportowy Wisła Strumień

Nieoficjalna strona internetowa Wisły Strumień

Wisła Strumień

Ludowy Klub Sportowy „Wisła Strumień” może się poszczycić imponującą, stuletnią historią, a także stabilną pozycją na przełomie Klasy A oraz rozgrywek klasy okręgowej, co jest wartym docenienia osiągnięciem, biorąc pod uwagę, iż to drużyna z zaledwie trzytysięcznego miasta.

Od Viktorii do Wisły

Początki strumieńskiego futbolu sięgają pierwszych lat niepodległej Polski. W 1920 roku w miejscowości Strumień (niewielkim mieście na Śląsku Cieszyńskim, nieopodal granicy z Czechami) powołany został do życia Klub Sportowy „Viktoria”, w ramach którego działał zespół piłkarski. To właśnie on zapoczątkował strumieńskie tradycje w tej dyscyplinie, chociaż istniał zaledwie przez dekadę. Po rozwiązaniu klubu gracze „Viktorii” trafili do drużyny Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego futbolową sekcją opiekował się między innymi Wiktor Pusz, później znany na ziemi cieszyńskiej jako działacz antyhitlerowskiego podziemia i wyzwoliciel obozu koncentracyjnego Gross-Rossen.

Po wojnie, w roku 1948, strumieński klub piłkarski zgłosił akces do Ludowych Zespołów Sportowych i tak powstał LZS Wisła Strumień. Pamiętając jednak o tradycji z czasów Viktorii, strumienianie w 2020 roku świętowali stulecie swojej drużyny.

W lidze okręgowej Wisła Strumień grała od momentu powołania tych rozgrywek, czyli od sezonu 1976/77. Kilkukrotnie spadała do klasy A, lecz zawsze ostatecznie wracała do „okręgówki”.


Historia klubu piłkarskiego

O klubie

Klub Wisła Strumień wyróżniają zielono-czerwone barwy i minimalistyczny herb: zielony z czerwoną szarfą z napisem Wisła oraz piłką w lewym górnym rogu, otoczony zielono-czerwoną wstęgą z napisem Ludowy Klub Sportowy (na zielonym polu, u góry) oraz Strumień (na czerwonym, u dołu). Drużyna rozgrywa swoje mecze na stadionie Urzędu Miasta i Gminy imienia Karola Żertki, przy ulicy Mikołaja Brodnickiego. To obiekt liczący pół tysiąca miejsc, w tym trzysta siedzących. Najczęściej największą frekwencją Wisła Strumień cieszy się podczas spotkań z lokalnym rywalem, zespołem Cukrownika z położonej zaledwie siedem kilometrów od Strumienia miejscowości Chybie. Kibice Wisły Strumień często także wspierają inne lokalne drużyny, a tych w okolicy jest wiele, ponieważ miasto znajduje się niedaleko takich ośrodków jak Katowice, Bielsko-Biała czy Chorzów. To właśnie z tym ostatnim miastem strumieńscy kibice mają najwięcej wspólnego – tworzą bowiem grupę wsparcia chorzowskiego Ruchu pod nazwą „Niebieski Strumień”, współdziałając z fanami z Niebieskiego Powiatu Pszczyńskiego. Zapraszamy na oficjalny profil klubu na Facebooku: https://www.facebook.com/WislaStrumien/.

Zawodnicy i sukcesy

Sukcesy klubu

Wisła Strumień nigdy nie awansowała ponad ligę okręgową w okręgu bielskim, jednak kilkukrotnie pokazała się z dobrej strony na lokalnym szczeblu rozgrywek o Puchar Polski. W sezonie 2009/10 doszła do IV rundy w grupie Śląski ZPN – Skoczów. Rok później dopiero w finale regionalnym uległa imienniczce z Wisły. Z kolei w zmaganiach ligowych klub Wisła Strumień największy sukces osiągnął w sezonie 1997/98, kiedy to zajął piąte miejsce w tabeli ligi okręgowej okręgu bielskiego. Warto dodać, że dokonał tego w pierwszym sezonie po powrocie do wyższej klasy rozgrywkowej z klasy A. Lata 1997–1999 były najlepszymi w historii klubu, ponieważ w kolejnym sezonie Wisła Strumień uplasowała się tylko jedną lokatę niżej.

Drużyna Wisły Strumień na przestrzeni lat liczyła wielu zawodników, w tym również graczy najwyższej polskiej ligi (wśród nich także graczy Młodej Ekstraklasy), takich jak Dawid Łyżwa, Marcin Sobczak czy Krzysztof Zagórski (który był też trenerem Wisły Strumień). W latach trzydziestych, na początku historii strumieńskiego futbolu, niekwestionowanym liderem drużyny był Bronisław Szyja. Wśród innych, również współczesnych piłkarzy strumieńskiego zespołu należy wymienić takie nazwiska, jak: Roman Bielaczek, Norbert Ceglarek, Jan Furlepa, Sebastian Furlepa, Dariusz Indyk, Rafał Jacak, Jacek Juchniewicz, Dariusz Kudła, Józef Kwiek, Wiesław Łach, Michał Mach, Ryszard Majchrzak, Tomasz Matloch, Marcin Ogierman, Grzegorz Podeszwa, Tomasz Rolka, Ryszard Słodowy, Tomasz Szczepan, Arkadiusz Taraszkiewicz, Marek Tekiela, Bartosz Wojtków, Jarosław Wolny, Tomasz Zyzak, Robert Żukowski, Robert Żyradzki.